Ana sayfa » 12 Yıllık Esaret
Dram IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Tarih Yabancı

12 Yıllık Esaret

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
12 Yıllık Esaret - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 24 Ocak 2014 
Süre: 2s 13dk
Yönetmen: Steve McQueen (II)
Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch devamı..
Tür: Dram, Tarihi
Ülke: ABD
IMDB: 8.1

Önerilen filmler adı altında, “12 Yıllık Esaret”, Solomon Northup’ın kendi hayat hikayesini anlattığı kitabının sinemaya uyarlanmış halidir. 1800’lü yıllarda Amerika’nın siyahiler üzerinde kurmuş olduğu insanlık dışı politikasını tek bir insan üzerinden anlatan yapım, tüm gerçekliği göz önüne seriyor.

Kendisi de siyahi olan İngiliz yönetmen Steve McQueen; bu etkileyici hayat hikayesini sinemaya taşıyarak siyahilerin maruz kaldığı zulmü bir tokat gibi beyaz yüzlere vurmuştur.

Baş roldeki Chiwetel Ejiofor‘un ve yardımcı oyuncu Michael Fassbender‘in olağanüstü oyunculukları sayesinde köleliği konu alan birçok iyi filmin arasında bu film de yerini almayı başarmıştır.

Bu iki oyuncunun göstermiş olduğu oyunculuk resmen gözlerinden akmış, mükemmel derecede. Ayrıca filmde çok az bir rolü olmasına rağmen Brad Pitt de filmin vermek istediği mesajı başarılı bir şekilde aktarmış.Özet ve Detaylar

12 Yıllık Esaret, özgürlüğü elinden alınmış bir adamın, tekrar özgür olmaya çalışmasını konu ediyor. 1841 yılında New York’ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müzik adına adamış siyahi bir adamdır. Ailesi ile mutlu bir şekilde özgürce yaşayan Solomon, her şeyi istediği gibi yapabildiği için oldukça mutludur. Ancak günün birinde bir müzik işi için 2 adam ile tanışır ve birlikte çalışmak için Washington’a gider.

Solomon, her şeyden habersiz Washington’a gideceğini umarken kaçırılır ve güneyde bir çiftlikte köle olarak çalıştırılmak üzere satılır. Özgürlüğünü korumak için verdiği tüm emekler ve mücadele yerle bir olmuş, hayatı kabusa dönmüştür. Bu cehennemde Solomon acıyı, şiddeti, aşağılanmayı yeniden öğrenecek ve isyan etmeye cesareti olmayan bir grup insanın umutsuzluğuna da şahitlik edecektir. Sevdiklerini ve hayatını geri almak için ne yapması gerektiğini kesinlikle bulmuştur.

İngiliz sinemacı Steve McQueen’in yönetmenliğini ve John Ridley ile birlikte senaristliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Michael Fassbender’ın yanı sıra Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi yıldızlar da yer alıyor.


Değerlendirme

Dram film önerileri için paylaştığım bu film de her kölelik filmi gibi insanı derinden etkiliyor. Yaşanan gerçekler tokat gibi yüze çarpıyor. Filmin süresi ne kadarmış? Oyunculuklar nasılmış? Sorularını sorup eleştiri bile yapamıyor insan. Gerçek ve yaşanılmış bir dünyaya giriyorsunuz ve adeta kanınız donuyor. O noktadan sonra özgürlük için aç olan insanlardan, yoğun duygulardan başka bir şey hissedemiyorsunuz.

Bu tarz film önerileri yaparken izlemeyen insanların kesinlikle izlemesini istiyorum. Böyle filmler gerçekleri göz önüne tüm çıplaklığı ile sererken hiçbir şeyden kaçınılmıyor ve bizi o zamanları anlamaya daha çok itiyor. İnsanlığın utanç verici dönemlerini bir an bile olsa anlıyorsunuz. Film önerileri için sitemizi ziyaret eden sizlerin bu filmi hiç düşünmeden kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi seyirler.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..