Ana sayfa » 300 Spartalı
Aksiyon Fantastik Savaş Şiddetle Tavsiye Tarih Yabancı

300 Spartalı

300 Spartalı - Film Tavsiyeleri
300 Spartalı - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 16 Mart 2007
Süre: 1s 55dk
Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Gerard Butler, Lena Headey, Rodrigo Santoro devamı..
Tür: Aksiyon, Savaş, Tarihi
Ülke: ABD
IMDB: 7.7

Film önerilerinde sıra sinema sahnesinin bir diğer ölümsüz eseri olan 300 Spartalı’da. Film Frank Miller’in Termopylae Muharebesi hakkındaki grafik roman tarzında yayımladığı eserinden esinlenerek yapılmıştır. Özgün ismi 300 olmasına karşı sinema sahnesinde karşımıza 300 Spartalı olarak çıkarılan bu film IMDB üzerinden 7.7 gibi yüksek başarı puanına erişen nadir filmler arasında.

2006 ABD yapımı olan film 16 Mart 2007 tarihinde vizyona girmiştir. Gişeye girdiği tarihe bakacak olursak hem görsel efekt kalitesi açısından hem de filme ayrılan bütçe açısında gerçekten devasa bir yapım. Dönemin görsel nimetlerinden tam anlamıyla yararlanılmış diyebiliriz.

Gerard Butler, Lena Headyley, Peter Mensah gibi günümüzün göz önünde bulunan ve başarılı oyuncuları bu dev eserin başrollerini üstleniyor.

Film, Sparta Kralı Leonidas komutanlığında sadece 300 Spartalı’nın, Pers Kralı Xerxes’in binlerce kişilik ordusuna nasıl karşı durduğunu konu alıyor. Detaylarıyla incelendiği taktirde Spartalıların inançlarından aldıkları gücü ve savaş taktikleri konusunda ne kadar usta olduklarını da yansıtıyor. Özgürlük teması üzerine işlenen film, dönemin mitolojisini de oldukça güzel yansıtmakta.Özet ve Detaylar

Filmde Sparta Kralı Leonidas’ın ordusu ile Pers ordusu arasında başlayan savaş tüm Yunanistan’ın Persler’e karşı düşman olmasıyla sonuçlanır. Sparta Kralı Leonidas(Gerard Butler) ve emrindeki 300 Spartalının Pers Kralı Xerxes’in binlerce kişilik ordusuna karşı duruşu ilk başta bir ölüm fermanı olarak algılanır ve alay konusu olur. Sparta Kralı, son derece kuvvetli bir ordu ile karşı karşıyadır. Pers Kralı Xerxes, sahip olduğu gücü, çoktan Yunan Krallıkları’nın üzerine harekete geçirmiştir. Sparta Kralı bunun üzerine en güvendiği 300 adamıyla birlikte yok olmak pahasına Thermopylae’de Perslere karşı çıkar.


Değerlendirme

Filmin aldığı ödüllere ve adaylıklarına bakılacak olursa En İyi Aksiyon ve Macera Filmi, En İyi Görsel Efekt Ödülü, En İyi Dövüş Sahnesi gibi pek çok ödülü bulunmakta. Vizyona girdiği yıl aralığındaki savaş filmi furyasına yenik düşmeden özgün içeriğe sahip bir film olarak film önerileri adresimizde kendine yer ediniyor.

Bu filmle En İyi Yönetmen dalında ödüle layık gösterilen Zack Snyder gerçekten göz dolduracak bir iş çıkarmış diyebiliriz.

Tüm başrollerin muhteşem performanslarını bir kalemde geçecek olursak özellikle Gerard Butler bu filmle birlikte rolünün hakkını ne denli verebilen bir oyuncu olduğunu göstermiş.

Savaş sahnelerinde kullanılan efektler ve oyuncu performansları insanı bu filmi tekrar tekrar izlemeye itmiş olsa da realite perspektifinden bakan arkadaşlar 300 Spartalı gibi bir baş yapıtı her zaman eleştirmişlerdir.

300 kahraman, kötü bir hükümdar, inanç, intikam, özgürlük, fedakarlık ve tabi bol savaştan oluşan bir film izleyeceksiniz. Kısacası bu eser, ölmeden önce izleyebileceğiniz 100 film listenize üst sıralardan girebilecek başarılı bir yapım.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..