Ana sayfa » Baba(The Godfather)
Dram IMDB 8 Üzeri Polisiye Şiddetle Tavsiye Suç

Baba(The Godfather)

Baba-The Godfather - Film Tavsiyeleri
Baba-The Godfather - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 1972 
Süre: 2s 55dk
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Marlon Brando, Al Pacino, James Caan devamı..
Tür: Suç, Dram, Polisiye
Ülke: ABD
IMDB: 9.2

Film önerileri serimizde sıradaki eser: Mario Puzo’nun yazmış olduğu romandan uyarlanarak beyaz perdeye aktarılmış Suç-Mafya filmlerinin babası denilebilecek bir yapım: Baba(The Godfather)

Kimine göre bu filmin yerini başka bir film dolduramazken, kimine göre ise abartılmış bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Şahsi fikrim abartılmadığı yönünde olduğu için değerlendirmemi de ona göre yapacağım.

Senaryonun işleyişi, filmin yönetmeni, oyuncuları ve diyalogları her şeyiyle mükemmel bir yapım. 9.2 iMDB puanı, 3 adet Oscar Ödülü, mükemmel bir senaryo, inanılmaz oyunculuklar, tarihe geçmiş müzikleri, replikleri ve karakterleri: Baba(The Godfather) filmini efsaneler arasında görmemize yetip artıyor. Baba(The Godfather) gerçek yaşamdaki mafya babalarına dahi ilham kaynağı olmuş bir filmdir.Özet ve Detaylar

Baba(The Godfather), 1940 ve 1950’li yılların Amerika’sında, bir İtalyan aile mafyasının destansı hikayesini konu alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğünü sırasında, daha önceden küs olan ailenin küçük çocuğu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışırlar.

Bir suikast girişimi sonrasında Don Corleone’nin artık işleri idare edemeyecek duruma gelmesiyle, ailenin başına Michael ve abisi Sonny geçerler. Danışmanları olan Tom Hagen’in de çabalarıyla diğer ailelere adeta savaş açan Corleone ailesi, eski tarz yöntemleri de değiştirmeye başlarlar.

Mario Puzo’nun en çok satan kitaplarından Puzo ve yönetmen Francis Ford Coppola tarafından beyaz perdeye uyarlanan film o sene; en iyi uyarlama senaryo, en iyi erkek oyuncu ve en iyi film dallarında Oscar ödülünü kazanmayı hak etmiştir. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de en fazla satılan ve en fazla izlenen film olma özelliği de vardır.


Değerlendirme

Dünyada bu kadar ilgi görüp, başyapıt sıfatıyla anılan bir filmi izlememek olmaz diyerek defalarca izlemeye koyulup 15. Dakikasında filmi bırakan biriydim. Bir gün acaba sorun bende mi? Diye düşünerek sakin kafayla filme bir kez daha başladım ve daha önce başlamadan kapattığım için çok pişman oldum. Bu olayı neden anlatıyorsun diyebilirsiniz, şöyle ki: Benim gibi birçok arkadaş filmi başlarda kapatıp izlememiş veya izlemiyor ama ne kadar hata yaptıklarını şimdiden söylemek istedim.

Film için söyleyebileceğim tek eleştiri başlangıçta direk olaylara girerek karakterleri tanıtması hayli sıkıcı geliyor ki filmi kapatma sebebim de tam olarak buydu. Ancak ilerleyen dakikalarda sizi öylesine içine çekiyor ki filmi takip etmekte bile güçlük çekiyorsunuz.

Baba(The Godfather): 3 saatlik büyüleyici bir başyapıt! O kadar ustaca işlemişler ki 3 saatlik ve bol replikli bir film olmasına rağmen hiç sıkmıyor. Sahneleri çok etkileyici ki bazen hayranlık içerisinde kalınıyor, bazen tüyleriniz diken diken oluyor. Oyunculukları ve usta aktörleri konuşmaya gerek bile duymuyorum.

Tüm bu anlattıklarımı filmi izlediğinizde anlayacaksınız. Tekrar etmek isterim ki başlangıçta sıkılıp filmi kapatmayın ve sabırla devam edin. Bana göre bir başyapıt olan bu filmi mutlaka izleyin.

Değerli yorumlarınızı eksik etmeyin. İyi seyirler.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..