Ana sayfa » Başlat(Ready Player One)
Aksiyon Bilim Kurgu Macera Şiddetle Tavsiye Yabancı Yeni

Başlat(Ready Player One)

Başlat(Player Ready One) - Film Tavsiyeleri
Başlat(Player Ready One)- Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 30 Mart 2018 
Süre: 2s 20dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn devamı..
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon
Ülke: ABD
IMDB: 7.6

Film önerilerine uyarlama bir eserle devam etmekteyiz. Yönetmenliği Steven Spielberg tarafından üstlenilmiş olan ve Ernest Cline’nin aynı adlı romanından esinlenerek 2018 çıkışlı Amerika yapımı olan bu film daha yeni olmasına rağmen IMBD üzerinde 7.6 gibi yüksek bir puana sahip.

Bilim kurgu ve macera türlerinin bir arada harmanlanmasına alışık olduğumuz dönemde bir çok film harcanıp giderken 175 Milyon Dolara mal olan bu filmin başrol kadrosu Olivia Cooke, T.J Miller, Tye Sheridan gibi genç oyunculardan oluşmakta. Gişeye girdiği andan itibaren yapım maliyetini fazlasıyla çıkaran bu film gerçekten izlenmeye değer olduğunu kanıtlıyor.

1980’lerin pop kültürünü oldukça samimi bir şekilde yansıtan bu filmde ele alınan tek şey video oyunları olmamış. Aynı zamanda dönemin film kültüründen de esinlenmeleri oldukça net bir şekilde film içerisinde görmek mümkün.Özet ve Detaylar

Ailesini küçük yaşta kaybeden Wade Watts, gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için zamanını The Oasis adlı bir oyun evreninde geçirmeye başlar. Oyunun milyoner kurucusu oyun evreninin içine bir anahtar saklamıştır ve öldüğünde tüm servetini ve oyunun kontrolünü bu anahtarı bulana vadetmektedir. Wade de bu macera dolu hazine avının peşine düşmüştür. Kısa sürede bu konudaki başarısıyla dikkatleri üzerine çeken Wade için her şey bir oyun olmaktan çıkıp acımasız bir rekabete dönüşür. Hem sanal dünyadaki hayatını hem de gerçek dünyadaki hayatını riske sokmaya başlamıştır bile… Zira şirket hissedarları bu ödülü kimseye bırakma niyetinde değillerdir. Paragöz şirketin oyuncuları hazineye herkesten önce ulaşabilmek ve diğer yarışmacıları saf dışı bırakmak için her şeyi yapmaya hazırdır.


Değerlendirme

Bu dönemde yüksek maliyetine rağmen, bir çok uyarlama film ne yazık ki sinema evreninden silinip gidiyor. Buna karşın bu yapım sinema dünyasında kendine yer edinmenin bir yolunu bulmuş. Ernest Cline’in ilk romanından uyarlama olan bu film tıpkı romanında olduğu gibi 70 ve 80’li yılların Amerika pop, film ve oyun kültürüyle ilgili pek çok enstantene barındırıyor.

OASIS adı verilen ve insanların çok daha rahat olduğu sanal gerçeklik evreninde geçen film, günümüz bilgisayar ve atari oyunlarını temel almış diyebiliriz.

Genç kadrosuna rağmen performansları referans gösterecek olursak sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Bütçe olarak filmin eş değerlerine bakacak olursak diğer filmlerde tek vurgulanan şeyin aksiyon olduğunu görürüz. Bu filmde aksiyon sahnelerinin yanı sıra günümüzde teknolojiyle ilgili sıkıntılara ince ince göndermeler yapması izleyeni filmin içine çeken bir unsur olmuş.

Kısacası film tavsiyeleri arayanlar olarak sizin de 70 ve 80’ler pop kültürüne merakınız varsa ve video oyunlarını seviyorsanız kesinlikle izlenecek en iyi filmler arasında diyebiliriz.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..