Ana sayfa » Benim Adım Khan(My Name Is Khan)
Dram Hint IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Yabancı

Benim Adım Khan(My Name Is Khan)

Benim Adım Khan - Film Tavsiyeleri
Benim Adım Khan - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 2010
Süre: 2s 40dk
Yönetmen: Karan Johar
Oyuncular: Shah Rukh Khan, Kajol Devgn, Nicolas Pajon devamı..
Tür: Hint, Dram
Ülke: Hindistan
IMDB: 8.0

Listemize Hindistan’ın dünya film sektörüyle yarışır hale gelmiş olan Bollywood sinemasından bir filmle devam ediyoruz. Bollywood film önerileri dediğimiz zaman tabiki de aklımıza ilk gelecek filmler arasında olan Benim Adım Khan(My Name İs Khan), alışıla geldik Hint filmleri gibi uzun metrajlı. 11 Şubat 2010 tarihinde gişe macerasına başlayan yapım IMDB üzerinde 8.0 gibi kayda değer bir puana sahip. Filmin gerek oyuncuları gerekse yönetmeni bir çok ödüle layık görülmüştür.Özet ve Detaylar

Rızvan Khan(Shahrukh Khan) küçüklüğünü annesiyle(Zarina Vahab)birlikte ıssız bir yerde geçiren  müslümandır. Annesi öldükten sonra Amerika’ya küçük kardeşinin yanına gider. Orada tanıştığı ve aşık olduğu Mandira (Kajol) adında dul ve Hindu bir kadın ile evlenir. Rızvan Khan aynı zamanda da Asperger sendromu hastasıdır. Bu hastalık Otizm rahatsızlığının bir çeşididir ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. 

11 Eylül saldırılarından sonra Mandira’nın oğlu faşist kesimler tarafından döverek öldürülür. Öldürülme sebebi annesi evlendikten sonra Khan soyadını almış olmalarıdır. ABD başkanı ile konuşmak ve derdini anlatmak için ciddi bir yolculuğa koyulacaktır. Bunun için tüm ülkeyi baştan başa geçmeyi göze almıştır.


Değerlendirme

Benim Adım Khan(My Name İs Khan), ben bir terörist değilim! Terörün dini, dili veya ırkı yoktur. Filmin asıl vermek istediği fikir ve aslında en çok göz ardı edilen fikir bence budur. Filmdeki kadroya ve sergiledikleri oyunculuklara diyecek herhangi bir şey yok. En iyi erkek oyuncu, En iyi kadın oyuncu gibi ödüllerin çoğuna zaten layık görülmüş.

İslam’ı terör ve bağnaz bir din olarak algılayanlara ve İslam adı altında sömürü yapıp, dehşet saçanlara verilecek en güzel cevaplar aslında Benim Adım Khan(My Name İs Khan) sayesinde verilmiş.

Dram film önerileri arasında yer alacak filmde ki ana nokta dünyada 2 tür insan olduğudur. Bu iki tür; iyi insan ve kötü insandır. Bunun dışında insanın nereden geldiğinin veya neye inandığının bir önemi yoktur. Otizmli bir insanın ön yargıları olmadığı için hayata biraz daha objektif bakmamızı sağlayabilecek olan bu baş yapıt niteliğinde ki film Hint filmleri konusuna merak salanlar için muhteşem bir başlangıç olacak.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..