Ana sayfa » Dövüş Kulübü(Fight Club)
Dram Gerilim IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Yabancı

Dövüş Kulübü(Fight Club)

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
Dövüş Kulübü(Fight Club) - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 10 Aralık 1999
Süre: 2s 19dk
Yönetmen: David Fincher
Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton, Helena Bonham Carter devamı..
Tür: Gerilim, Dram
Ülke: Almanya, ABD
IMDB: 8.8

Film önerileri arasında bu film tam bir başyapıt: Dövüş Kulübü(Fight Club)

Dövüş Kulübü(Fight Club) filmi hakkında söylenebilecek tek şey yok, onlarca şey var: Mükemmel, olağanüstü, kült, başyapıt vs. Müthiş etkileyici bir konusu var. Görsel sunum; Fincher gibi üstün bir yönetmenden beklenileceği gibi harikulade. Film baştan sona sizi sürüklüyor. Final de ise kafanıza bir kurşun yemiş gibi oluyorsunuz.

Edward Norton müthiş bir performans sergilemiş, insanın izlerken hayran kalmaması mümkün değil. Tabii Brad Pitt’in de ondan aşağı kalır bir yanı yok. İkisi de çok iyi uyum göstermişler. Onları başka bir filmde daha beraber izlemek isterdim.

Dövüş Kulübü(Fight Club)’nü öve öve bitiremem. Kelimeler yetersiz kalıyor, izleyin ve görün. Sonra dışarı çıkıp tanımadığınız biriyle kavga çıkarın ve kavgayı kaybedin. “Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz, televizyonla büyürken milyoner ya da rock yıldızı olacağımıza inandık. Ama olmayacağız, bunu yavaş yavaş öğreniyoruz. Ve o yüzden çok çok kızgınız.” İzlemezseniz çok şey kaybedersiniz. Özet ve Detaylar

Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memuru olarak çalışmaktadır. Uzun bir süredir uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sorunlarından kurtulabilmek için kanserli insanların grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler sırasında Marla isminde bir kız ile tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile tanışacaktır.

Durden, Jack’in ulaşmak istediği bütün amaçlara ulaşmış biridir ve Jack’i hakkında asla konuşulmaması gereken bir organizasyon olan Dövüş Kulübü ile tanıştıracaktır.

David Fincher’ın kısa sürede kült seviyesine erişen filminin popülerliği adeta dillere destan olmuştur. Filmin başrollerinde de Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter gibi ünlü simaları görmek mümkün.

Dövüş Kulübünün birinci kuralı: Asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma.
Dövüş Kulübünün ikinci kuralı: Asla ve asla Dövüş Kulübü hakkında konuşma.


Değerlendirme

Filmi ilk izlediğimde şaşırmıştım. Çünkü bildiğin içsel düşüncelerinizin filme uyarlanmış hali gibiydi her şey. Film gibi değildi de bir felsefe kitabı gibi hareket ediyordu. Ama filmin bir erkek dili olduğunu kabul etmek gerek. Tamamen “erkek psikolojisi” üzerine kurulu. Bence bir bayan izleyicinin tam da konuya hakim olamayacağını olsa bile bir erkek kadar empati kurup filmin içine giremeyeceğini düşünüyorum.

Erkeğin yetersizliklerini, çıkmazlarını, egosunu, toplumdaki yerini, kadın erkek ilişkisindeki korkularını, şehir kültürünü ve o kültürün içinde kaybolan erkekliğini arayışını çok iyi betimlemiş film. Yani burada başıboş bir aksiyon yok, sırf aksiyon ile de bakabilirsiniz tabii.

Filmin iki üç veya dört boyutu olduğunu düşünüyorum. Birinci boyutta normal sinema seyircisinin gördüğünü bir garip aksiyon filmi olarak izlemesinin yanında altını deşenlerin ikinci ve üçüncü boyutlarda psikolojik çözümlemeler ile yukarıda bahsettiğim “erkek dünyasını” kurcalayacağı ayrıntıların anlatıldığını fark edeceklerini umuyorum.

Eğer felsefeye ilginiz varsa içinizde biraz olsun otorite ve disiplin karşıtlığı da besliyorsanız filmin ne demek istediğini çok iyi anlarsınız. Bazı filmler vardır insanların hayatına yön verirler Dövüş Kulübü(Fight Club)‘de bu filmlerden biri. Görsellik gerçekten mükemmel filmin içine sıkıştırılmış bir kaç küçük ayrıntıda cabası ama Tyler Durden’ın neler anlatmak istediğini kavradığınızda film ile ilgili geriye kalan hiçbir şeyin önemi kalmıyor. Bence bu film bir başyapıt.

Fragman

1 Yorum

Yorum yapmak için tıklayınız..