Ana sayfa » Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1
Aile Animasyon IMDB 8 Üzeri Macera Şiddetle Tavsiye Yabancı

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1 - Film Tavsiyeleri
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1 - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 23 Nisan 2010 
Süre: 1s 33dk
Yönetmen: Dean DeBloisChris Sanders
Oyuncular: Jay BaruchelGerard ButlerChristopher Mintz-Plasse
Tür: Animasyon, Aile, Macera
Ülke: ABD
IMDB: 8.1

Birazda çocuklar için film önerileri yapalım diyerek 23 Nisan 2010 yapımı olan bir animasyon film önerisi ile devam ediyoruz. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1 aynı adı taşıyan ve 2003 yılında yayımlanan kitaptan beyaz perdeye aktarılan bir yapım. IMDB üzerinde 8.1 gibi oldukça başarılı bir puana sahip olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1, animasyon filmleri için zor olan bir şeyi başarıyor aslında…Özet ve Detaylar

Cressida Cowell’ın romanından uyarlanan film, iri yarı Vikinglerin ve vahşi ejderhaların efsanevi dünyasında geçiyor. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 1 ‘de, ejderhalar Berk Adası’nı kendilerine mesken seçmişlerdir. Senelerce acımasız mahlukat tarafından yağmalanan talihsiz adanın biçare yerlileri için hayvanlarını çalıp evlerini yakan bu ejderhaları tepelemek bir nevi namus borcudur. 

Yetişkinlik çağına erişen genç erkeklerin yapması gereken tek şey bir ejderhayı öldürmektir. Zamanı geldiğinde köyün şefinin tuhaf oğlu Hiccup, icat ettiği tuhaf mekanizmalı silahı bir yaratığa doğrultarak onu öldürmeye yeltenir. Nadir bir türe ait olan bu ejderhayı bir türlü öldüremeyen Hiccup, hayvanı ormana götürerek serbest bırakır. Sonrasında ise aralarında sadakat ve içtenlik barındıran bir arkadaşlık gelişir.


Değerlendirme

Filmde verilmek istenen asıl tema dostluk. Ve dostluğun önemidir. Bir çocuk filmi olduğunu göz önüne alırsak oldukça dev bütçeli profesyonel bir yapım olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Olmayan bir hayvan ve meta ancak bu kadar güzel işlenebilirdi herhalde… Sevgiyle yaklaşıldığı takdir de mitolojide en hırçın varlık olan ejderhanın bile arkadaşımız olacağını bize sanki o dünyanın içindeymişizcesine hissettiriyor.
Aslında yapım için değerlendirilecek çok bir şeyde yok çünkü her şey tam anlamıyla olması gerektiği gibi. Ailenizle birlikte izleyeceğiniz filmler arasında kesinlikle yer alması gerekiyor.

Fragman

 

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..