Ana sayfa » Elysium: Yeni Cennet
Aksiyon Bilim Kurgu Gerilim Yabancı

Elysium: Yeni Cennet

Elysium: Yeni Cennet - Film Tavsiyeleri
Elysium: Yeni Cennet - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 9 Ağustos 2013 
Süre: 1s 50dk
Yönetmen: Neill Blomkamp
Oyuncular: Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley devamı..
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon, Gerilim
Ülke: ABD
IMDB: 6.6

Bilim kurgu film önerileri ile listemiz ara vermeden devam ediyoruz.  Bugün ki yazımız 2013 yılı ABD yapımı olan Elysium-Yeni Cennet adlı film hakkında olacak. Düşük bütçeli yapımlarla başarılı olan Neill Blomkamp’ın yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde  Matt Damon ve Sharlto Copley gibi tanıdık yüzler yer alıyor. IMDB üzerinden 6.6 gibi ortalama bir puana sahip olman Elysium başarılı sayabileceğimiz yapımlardan.Özet ve Detaylar

Yıl 2154, insanlar iki sınıfa ayrılıyorlar: bir grup çok varlıklı olup Elysium adı verilen bir uzay istasyonunda yaşıyor, geriye kalanlarsa çok kalabalık bir nüfus olarak çökmüş, yıkılmış dünyada yaşam savaşı veriyorlar.

Dünyada yaşayan insanlar umutsuzca gezegenin suç ve yoksulluk ortamından kaçmaya çalışıyorlar ve birçoklarının Elysium’da bulunan medikal imkanlara ihtiyaçları var. Ancak, Elysium’dakiler dünyadan göçü yasaklayan yasalar doğrultusunda yurttaşlarının “lüks” yaşantısını koruyabilmek için her şeyi yapmaya hazırlar.

Bu iki dünya arasında eşitliği sağlayabilecek tek kişi ise Elysium’a gitmekten başka çaresi olmayan sıradan bir adam olan Max (Matt Damon). İstemeyerek de olsa Max çok tehlikeli bir görev üstlenerek Elysium’un Sekreteri Delacourt’un (Jodie Foster) güçlerine karşı gelmek zorunda. 


Değerlendirme

Senaryo olarak değerlendirildiği takdir de hayatta kalma filmleri hemen hemen aynı içeriğe sahip oluyorlar. Film önerileri arasında gösterdiğimiz Elysium: Yeni Cennet ‘de bu klişeden aslında pek fazla sıyrılamamış. Ama sadece senaryo açısından değerlendirirsek durum böyle…

Görsellik kalitesi açısından filmdeki her şey yerli yerinde ve beklentiyi karşılayacak şekildeydi. Efektler konusunda sırıtan veya özellikle göze çarpan rahatsız edici bir sahneye rastlamıyoruz. Buda bir bilim kurgu filminde aradığımız ilk nokta oluyor aslında.

Ele alınan konuyu inceleyecek olursak bundan belki de çok uzun yıllar sonra yaşayabileceğimiz bir gelecek işlenmiş. Bu durum izleyicinin kendisini konunun içerisinde hissetme olasılığını artırıyor.

Filmin barındırdığı tema en temelde ikiye ayrılıyor. Sınıf ayrımcılığı ve devrim… Elysium üzerine düşeni yaparak bu iki temayı da sürükleyici şekilde bir arada götürmeyi başaran bir yapım olmuş.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..