Ana sayfa » Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption
Dram IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Yabancı

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
Esaretin Bedeli - Film Önerileri

Film önerileri serimizde bir baş yapıt olarak karşımıza:Esaretin Bedeli çıkıyor. Dram film önerileri arasında da gösterilecek sinema tarihinin herkesçe kabul görmüş kilometre taşı değerinde bir film. Bu film insanın içine işliyor sanki. Kesinlikle unutamıyorum. Hayat akışıma yön veriyor da diyebilirim. Her sahnesi insana başka bir duygu yüklüyor. Eğer bu filmi izlemediyseniz henüz bir film izlemiş sayılmazsınız.Özet ve Detaylar

Andy Dufrense başarılı bir bankacıdır ancak, iş hayatında gösterdiği bu başarıyı evliliğinde gösterememektedir ve eşi tarafından bir başka erkek ile aldatılmaktadır. Bunu kabul edemeyen Andy eşinin kendisini aldattığı adam ile buluştuğu bir gece, alkolün de verdiği cesaretle silahını doldurur ve adamı öldürmek için yola koyulur. Hayli öfkeli bir şekilde aracından inip, eve yönelir ancak yapmak üzere olduğu şeyin bir hata olduğunu düşünerek geri döner.

Daha sonra eşi ve aşığının o gece, bir başkası tarafından mermilerin hedefi oldukları ve ölü bulundukları ortaya çıkar. Polis olay yeri incelemelerinde, o gün yapmak üzere olduğu hatadan geri dönen Andy’nin ayak izlerine rastlar ve onu tutuklayarak yargıya teslim eder.

Andy yargılanması nihayetinde suçsuz olduğunu hiçbir şekilde ispat edemez ve iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılır. Bir anda bütün hayatı alt üst olmuştur. Aldatılmış, eşi öldürülmüş ve üstelik işlemediği bir suçtan ötürü hapse atılır.

Andy’nin hapis hayatı bir çok zorluklarla geçecektir. Ama diğer yandan da bir çok tecrübe ile birlikte Red lakaplı Ellis Boyd adında çok iyi bir dost kazanacaktır. Andy hapishaneye girdiğinde; Red cezasının 20 yılını infaz etmiş durumdadır. Andy’nin hapishanede olmasına rağmen hayata olan bağlılığı ve her daim o ortamda dahi iyi bir şeyler bulma çabaları, çevresinde herkesi çok etkileyecektir. Bir süre sonra demir parmaklıklar arkasında dahi, özgürmüşçesine yaşanılabileceğine tüm mahkumları ikna eder. Hep birlikte hapishaneyi bambaşka bir yer haline getirirler.


Değerlendirme

Böyle bir filmi izleyip de etkilenmeyecek insan sayısı herhalde çok azdır. IMDB puanı ile de göz dolduran bu film bence sinema tarihinin en iyi filmleri arasında hep olacaktır. Film tavsiyeleri arasında şiddetle önereceğim bu filmi izlemeyen varsa eğer kesinlikle ilk fırsatta izlemeli. 

Değerlendirme%98

Süre: 2s 20dk
Yönetmen: Frank Darabont
Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton devamı..
Tür: Dram
Ülke: ABD
IMDB: 9.3
FRAGMAN

 

 

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..