Ana sayfa » Eşkıya
Dram Gerilim Şiddetle Tavsiye Suç Yerli

Eşkıya

Eşkıya - Film Tavsiyeleri
Eşkıya - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 1996
Süre: 2s 8dk
Yönetmen: Yavuz Turgul
Oyuncular: Şener Şen, Uğur Yücel, Yeşim Salkım devamı..
Tür: Dram, Suç, Gerilim
Ülke: Türkiye
IMDB: 8.3

Önerilen filmler arasında, Eşkıya Türk sinema tarihinin en iyi filmleri arasındadır hatta belki de en iyisidir. Gerek müzikleri gerek oyunculukları gerekse senaryosu ile izleyenlerin aklından silinmeyecek mükemmel bir başyapıt.

Şener Şen, Uğur Yücel, Özkan Uğur, Kayhan Yıldızoğlu gibi birbirinden değerli oyuncuların hepsi birer üstat ve her biri de ayrı ayrı harika performans sergiliyor. Müzikleri ise Erkan Ogur gibi usta bir ismin elinden çıkmıştır.

Filmi toplamda, 2.571.133 seyirci izlemiş ve 7.785.793TL hasılat elde etmiştir.

Eşkıya filmi, Türk sinemasına yeni bir soluk getirmiş ve herkese yeniden Türk sinemasının varlığını hissettirmiştir. Yabancı sinema filmlerinin giderek Türk sinemasını unutturmasını, Eşkıya filmi engelledi diyebiliriz. Yazarından yönetmenine, oyuncusundan set çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkürü borç bilmeliyiz.Özet ve Detaylar

35 sene önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından ele geçirilir. Geçen onca sene içerisinde eşkıyaların her biri ya hasta olarak ya da bölgedeki kanlı hesaplaşmalardan dolayı ölmüştür. Biri dışında: Baran.

Baran’ın 35 sene sonra cezaevinden çıkınca yaptığı ilk iş köyüne dönmek olur. Döndüğünde köyünün baraj suları altında kaldığını görür. Geçmişin izlerini takip etmeye başlayan Eşkıya, senelerce bilmediği bir gerçeği öğrenir. Cezaevine girmesine en yakın dostunun ihaneti sebep olmuştur.

Bu dostu, Eşkıya Baran’ın çocukluk aşkı Keje’yi satın alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkıya İstanbul’u da arkadaşının evinin nerede olduğunu da bilmemektedir. Trende Tarlabaşı’nın arkada sokaklarında büyümüş; kumarhane, pavyon, uyuşturucunun içinde yaşayan Cumali isminde genç bir adamla tanışır. Onunla beraber İstanbul’a gider ve kendisinin derdi yetmezmiş gibi bir de Cumali’nin derdiyle uğraşmaya başlar. İstanbul ve karanlık sokakları, Eşkıya’yı adım adım sevdiği kadına yaklaştırır.


Değerlendirme

Bu filmde dışarıdan bakıldığında kötü gibi görünen ancak aslında iyi olan adamları görüyoruz. Sadakat, aşk, dostluk, ihanet; varsın efektleri mükemmel olmasın ve uğruna milyon liralar harcanmasın. O duygu yüklü anları izleyiciye yansıtıyor; gözlerin doldurtup, tüyleri diken diken etmeyi başarıyor. Yıllarca sinemaseverleri güldüren Şener Şen bu kez her birine sert bir tokat atıyor.

Şener Şen, Eşkıya filmiyle ne kadar usta bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Benim ve birçok izleyicinin Türk sinemasıyla gurur duymasını sağlayan filmler arasına girmiştir. Bir zamanlar IMDB puan bazında en iyi 250 film arasında gösterilen ve o zamanlar adeta çöküş dönemini yaşayan Türk sinemasının canlanmasını sağlayan nadide eserlerden biridir.

Türk sinemasına bambaşka bir boyut kazandırmayı başaran Eşkıya, Uğur Yücel ve Şener Şen’in oyunculuk dersi verdiği mükemmel bir başyapıt. Film boyunca kötü karakter olarak tanıtılan bir eşkıyanın yaşadığı aşk içimizi burkuyor. Duru bir anlatım, akıcı bir hikaye. Keşke günümüzde vizyona girseydi de hak ettiği değeri daha da fazlasıyla alsaydı. Bu nadide yapım yerli film önerileri arasında kesinlikle yerini alıyor. Herkesin izlemesini tavsiye ederim.

Değerli yorumlarınızı eksik etmeyin. İyi seyirler.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..