Ana sayfa » Ghajini
Aksiyon Dram Gizem Hint Romantik Şiddetle Tavsiye Yabancı

Ghajini

Ghajini - Film Tavsiyeleri
Ghajini - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 2008
Süre: 3s 3dk
Yönetmen: A.R. Murugadoss
Oyuncular:  Aamir Khan, Asin, Jiah Khan devamı..
Tür: Aksiyon, Dram, Gizem, Hint
Ülke: Hindistan
IMDB: 7.3

Hayatımda unutamayacağım ve her kesim için film önerileri arasına koyacağım bir film: Ghajini.

Bu filmi iki kısım olarak tanımlayabiliriz, birinci kısımda insanı güldüren ve eğlendiren iki aşığın sahneleri, ikinci kısımda ise bu aşkın nasıl da yerle yeksan olduğunu ve nihayetinde yanan intikam ateşinin ortaya çıkardığı hüzünlü bir hikaye ile karşılaşıyoruz. Gülerek izlemeye başladığımız filmin giderek gözümüzü yaşartır cinsten olmaya başladığını izlerken anlıyoruz. Bu filmi bütün duyguları uç noktada yaşamak mümkün.

Aamir Khan yapımlarının her birinden ayrı ayrı tat alabilirsiniz; bu da o yapımlardan birisi. İzleyiciyi konu içerisine çekerek film ile arasında bir bağ kurmasını başarıyor. Film kurgusunu, toplumsal konuları ele alış şeklini ve bunların her birini sinemaya aktarmasını eşsiz bir biçimde gerçekleştiriyor.Özet ve Detaylar

Sanjay Singhania, Hindistan’daki çok zengin iş adamlarından biridir. Nişanlısı olan Kalpana isimli bayanla mutlu bir birlikteliği vardır. Yakın tarihte evlenme planları yapan çift dehşet bir saldırıya uğrar. Mafya lideri olan Ghajini, Sanjay Singhania’nın gözleri önünde nişanlısı Kalpana’yı öldürür. Saldırı esnasında başına darbe alan Sanjay hafızasını kaybeder. Her 15 dakikada bir hafızasından her şey silinmektedir. Ghajini’yi bulup intikamını almak için yemin eden Sanjay, hafızasındakileri unutmamak için her şeyi not defterine ve vücuduna kazımaya başlar. Ghajini tüm bu karmaşayı çözebilmek için ipuçlarını takip etmek mecburiyetindedir.


Değerlendirme

Aksiyonu, duygusu ve sürükleyiciliği bir an kesilmeyen 2009 senesinde 23 ödülden 7 sini almaya hak kazanmış, kalan 16 ödülde ise aday olarak gösterilmiştir. Uluslararası Hint Film Akademisi Ödüllerinde en iyi aksiyon, en iyi ses kaydı gibi ödülleri de almayı hak etmiştir.

Çoğu kişiye göre film Memento’dan kopya olarak adlandırılmış. Ancak çoğu kişi de neyin ne olduğunun farkında aslında. Her filmde teknikler ve yöntemler farklılık gösterir. Bu filmi Memento’dan ayıran özellik ise; her iki filmde de kullanılan yöntem aynıyken, tekniğinin farklı olmasıdır. Oyuncularıyla, figürleriyle, kurgusuyla kendisini izlettirmeyi başarabiliyor.

Bazı filmler vardır, izledikten sonra çok beğenilir ve bir süre etkisinde kalınır, aradan bir süre geçtikten sonra da filmi tekrar izlemek istersiniz: Ghajini öyle bir film. Aamir Khan’ın oyunculuğu her zaman olduğu gibi süper. Filmde başka biri oynasa belki bu kadar tat alınmaz bile.

Film başladığında; öfkeli ve intikam almak dışında gözü hiçbir şey görmeyen bir adam görüyorsunuz, daha sonra birden film başka bir havaya bürünüyor ve aynı adamın mutlu, tatlı, sempatik biri olduğunu görüyorsunuz.

Bu filmi izlerken iki farklı filmi aynı anda izliyor ve sonunda iki film birbirine bağlanıyor gibi hissediyorsunuz. Filmde aşkı, iyiliği-kötülüğü ve kaybetmenin acısını iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Danslar, şarkılar, kıyafetler, oyuncular ve senaryo her biri harika. Hint sinemasının, hatta sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak gösterilebilecek kapasitede bir film. Herkesin izlemesini kesinlikle tavsiye ederim.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..