Ana sayfa » Gladyatör(Gladiator)
Aksiyon Dram IMDB 8 Üzeri Macera Şiddetle Tavsiye Tarih Yabancı

Gladyatör(Gladiator)

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
Gladyatör - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 19 Mayıs 2000 
Süre: 2s 35dk
Yönetmen: Ridley Scott
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen devamı..
Tür: Aksiyon, Dram, Macera
Ülke: ABD, İngiltere
IMDB: 8.5

Film önerileri sitemizde kesinlikle tavsiye ettiğimiz, Ridley Scott’ın kaleminden çıkan Gladyatör filminde, General Maximus’un nasıl en tepeden en aşağıya düştüğünü gösteren bir başyapıt. Bulunduğu mevkiden düşen Maximus’un tekrar hak ettiği yere yükselmesi heyecan verici. Kimileri onurları için can verirken kimileri de öldükten sonra onurlandırılır. Ancak General Maximus için bunların ikisi de geçerli oluyor.

Antik Roma’da ölen kişilerin mezarlarına bazen öldü yazılırken, bazen de yaşadı yazılırdı. General Maximus ise yaşayanların zirvesinde olacak bir karakter.

Russell Crowe’a böylesine iyi bir oyunculukla Oscar ödülünü de hak etmeyi başarmıştır. Filmin uzun süresi bazı kesimi üzebilir ancak yine de çoğunluğun “Keşke hiç bitmeseydi.” Diyecekleri bir film.

Bu filmde tebrik edilmesi gereken tek bir kişi var ise o da kesinlikle sanat yönetmenidir. Bir film Milattan öncesine ancak bu kadar kusursuzca götürülebilirdi. Kurgusu, senaryosu, müzikleri filmle bütünleşmiş ve keşke bu da olsa diyebileceğiniz şey yok denecek düzeydedir. Filmin en büyük artısı, etkileyici Gladyatör oyunları olmuş ve sırf bu sahneleri görmek için bile bu film izlenir desem filmin tamamına ayıp etmiş olmam sanıyorum.Özet  ve Detaylar

Gladyatör filminde, Marcus Aurelius’un imparator olduğu Roma’da bir general olan Maximus, imparatorlukta günden güne yükselmektedir. İmparator, Maximus’u el üstüne tutup oğlu Commodus’u görmezden gelmesi oğlunu hayli rahatsız etmektedir. Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi için emir verir. Ailesinin katledilişini gören ve ölmekten kurtulan Maximus artık bir gladyatör olacak ve eğitilmek üzere arenaya götürülecektir. Maximus’un aklında bir tek şey vardır, o da Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını almaktır.


Değerlendirme

Ridley Scott ve onun birçok filminde gördüğümüz mükemmel oyunculuğu ile göz dolduran Russell Crowe’dan göz alıcı bir film. Senaryosuyla, oyunculuklarıyla, aksiyon sahneleriyle muazzam bir başyapıt niteliğinde. Ayrıca duygusal yönden de etkilenilebilecek bir yapım. Müziklerine de değinmeden geçmek olmaz. Bir filmde müzik o filmin her şeyi olamayabilir ancak kesinlikle “bir şey” dir. Filme az da olsa daha bir güzellik katabilecek unsurlardan biridir.

Gladyatör, Russell Crowe başta olmak üzere her şeyiyle oyunculuklarıyla, müzikleri ve izleyiciye vermiş olduğu mesajlarla izleyiciye aktardığı mesajlarla gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında yerini kesinlikle alıyor. Aksiyon film önerileri arasında gösterilen bu film, defalarca izlenilse dahi her defasında aynı duyguyu verebilen nadide filmlerdendir. Bu filmi izlemeyenlerin çok şey kaçıracağı kanısındayım.

Bir Replik: “Benim adım Maximus Decimus Meridius, Kuzey orduları komutanı, Felix lejyonu generali, gerçek imparator Marcus Aurelius’un sadık hizmetkarı. Öldürülen oğlunun babası, öldürülen karısının kocası, bu dünyada ya da diğerinde tüm intikamlarını alacak olan adam.”

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..