Ana sayfa » Guguk Kuşu(One Flew Over the Cuckoo’s Nest)
Dram IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Yabancı

Guguk Kuşu(One Flew Over the Cuckoo’s Nest)

Film Tavsiyeleri - Guguk Kuşu
Guguk Kuşu - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 1975
Süre: 2s 9dk
Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular: Michael Berryman, Dean R. Brooks, Jack Nicholson devamı..
Tür: Dram
Ülke: ABD
IMDB: 8.7

Guguk Kuşu, dram film önerileri kategorisinde gösterdiğimiz 1975 yılı ABD yapımı mükemmel bir filmdir. Film 1962 yılında Ken Kesey’in  kalemi ile yazılan aynı isimli romandan beyaz perdeye uyarlanmıştır.

Guguk Kuşu, 1993 senesinde ABD Ulusal Film Arşivinde tutulmak üzere: “tarihi, estetik ve kültürel olarak değerli filmler” arasında yer almıştır.

1976 senesine gelindiğinde film 9 dalda Oscar adayı gösterilmiştir. “En iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen, en iyi film ve en iyi uyarlama” dallarında Oscar ödülünü almayı başarmıştır.

Film, dünyadaki en uzun gösterim yılı rekorunu da elinde bulunduruyor. Tam 12 sene İsveç’te gösterimde kalmıştır.

Film konusu bir akıl hastanesinde geçiyor ve bu hastanedeki bazı gerçek doktor ve hastalar da filmde rol almıştır.Özet ve Detaylar

Guguk Kuşu, bir mahkumun akıl hastası numarası yapıp, güvenlik önlemlerinin daha zayıf olduğu bir akıl hastanesine sevk edilmesini ve akıl hastanesinde geçirdiği süreyi konu alıyor. Mahkum bu sürede bir yandan kaçış planları yaparken diğer yandan da akıl hastanesinde kalan diğer hastalarla da farklı bir muhabbet kuruyor. Terapilerde baş hemşire Mildred ile de kendi başına buyruk hareketleri yüzünden büyük sorunlar yaşıyor.


Değerlendirme

Film önerileri arasında; Guguk Kuşu, mükemmel senaryosu ve Jack Nickolson’ın oyunculuğuyla dillere destan olduğu muhteşem bir yapım. İzleyiciye anlatılmak isteneni oldukça başarılı bir şekilde anlatıyor.

Kimi zaman eğlenceli kimi zaman da dramatik senaryosu ve harika mesajlarıyla mükemmel klasikler arasında yer alıyor. 5 ana dalda Oscar ödülü almayı başaran film, bu özelliğiyle sinema tarihinde 5 dalda Oscar ödülü alan 3 film arasına giriyor.

Oyunculuklara değinecek olursak, Jack Nicholson’dan bahsetmeye gerek bile yok. O kadar iyi bir iş başarmış ki izleyince bana hak vereceksiniz. Diğer oyuncular da gayet iyi iş çıkarıyorlar. Hatta bazı sahnelerde “bunlar gerçekten akıl hastası” diyebileceğiniz derecede güzel oyunculuklar var. (bazı oyuncular gerçekten de o hastanenin hastaları.)

Kısacası bu dev yapımı izlemediyseniz kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. İyi seyirler. Kendinize iyi bakın.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..