Ana sayfa » Hayatımızın En Güzel Yılları – The Best Years Of Our Lives
Dram IMDB 8 Üzeri Savaş Şiddetle Tavsiye Yabancı

Hayatımızın En Güzel Yılları – The Best Years Of Our Lives

Tavsiye Filmler - Tavsiye Edilen Filmler
Hayatımızın En Güzel Yılları - Film Önerileri

İzlenmesi gereken film önerileri serimize Hayatımızın En Güzel Yılları ile devam ediyoruz. Bu film fazla bilinmese de gerçekten izlenmesi gereken en iyi filmler arasında. Film dram ve savaş kategorilerinde gösteriliyor ancak, savaş kategorisini görenler bu filmden savaş sahneleri beklemesin. Savaş sahnelerine yer vermeden de savaş karşıtlığı ve savaşın askerler ile aileleri üzerindeki etkisi işlenebiliyor. Bunu başaran nadir filmlerden diyebilirim.Özet ve Detaylar

Film, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından evlerine dönen üç genç askerin hayatını konu alıyor. savaşın etkileri henüz bitmemişken cephede savaşan 3 amerikan askeri herkes gibi evlerinin yolunu tutmuşlardır. Al, Homer ve Fred isimli bu üç asker, döndüklerinde her şeyin eskisi gibi olacağını ümit ederek evlerine dönmek üzere havaalanına giderler.

Filmde isminden de anlaşılacağı gibi, hayatlarının en güzel yıllarını cephede japon kovalayarak geçiren, daha önce tanık olunmamış olaylarla karşılaşan üç gazinin öyküsü anlatılır. Fred yeni evlenmiştir, daha eşiyle cicim aylarını bile geçiremeden savaş başlar ve orduya çağırılır. Al, oğlu ve kızının büyümelerine tanık olamıyor; onun da psikolojisi bozulmuş durumdadır. Homer ise bu savaşta ellerini kaybetmiş şekilde ana kucağına döner.

İkinci Dünya Savaşı’na dair yapılmış en gerçekçi filmlerden biri olan bu yapıt, savaştan ziyade, savaşın askerler ve askerlerin sosyal yaşantılarının üzerinde bıraktığı derin izlere ve sivil hayata geri dönüşlerindeki karşılaştıkları zorlukları konu alıyor.


Değerlendirme

Bu filmi hiç düşünmeden en iyi film önerileri listeme aldım. Hayatımız boyunca izlediğimiz filmlerden çok azı, ciddi anlamda “keşke hiç bitmese” dedirtecek türdedir. Hayatımızın En Güzel Yılları – The Best Years Of Our Lives kesinlikle benim için bu filmlerin başında gelmekte. Sinemaya dair ne çeşit övgü varsa bence hepsini sonuna kadar hak ediyor. 

Tüm zamanların en iyi filmleri arasında da gösterilebilecek bu eserde yönetmen bu üç karakterin hikayelerini acıtasyona kaçmadan anlatmayı başarmış. Filmde aynı zamanda işsizlik, ailenin önemi ve tabiki aşk konularına da değiniliyor. Tavsiye edilen savaş filmleri arasında, kıyıda köşede kalmış bir yapım ancak, izledikten sonra değerini anlıyorsunuz. Filmi bitirdikten sonra yapacağınız ilk şey; bu filmi sevdiklerinize önermek olacaktır. Onları da izlemeleri için teşvik edecek ve hatta onlarla beraber oturup birlikte tekrar izleyeceksiniz. 

Değerlendirme%86
Vizyon Tarihi: 1946
Süre: 2s 52dk
Yönetmen: William Wyler
Oyuncular: Myrna Loy, Fredric March, Dana Andrews devamı..
Tür: Dram, Savaş
Ülke: ABD
IMDB: 8.1
FRAGMAN