Ana sayfa » İhtiyar Delikanlı(Oldboy-2003)
Aksiyon Dram Gerilim Gizem IMDB 8 Üzeri Kore Şiddetle Tavsiye Yabancı

İhtiyar Delikanlı(Oldboy-2003)

Film Tavsiyeleri - İhtiyar Delikanlı(Oldboy-2003)
İhtiyar Delikanlı(Oldboy-2003)- Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 15 Ekim 2004
Süre: 1s 59dk
Yönetmen: Park Chan-Wook
Oyuncular: Min-sik Choi, Yoo Ji-tae, Kang Hye-Jeong devamı..
Tür: Gerilim, Dram, Gizem
Ülke: Güney Kore
IMDB: 8.4

İhtiyar Delikanlı(Oldboy), ABD ve İngiltere’de Oldboy ismiyle gösterime girmiştir. Film gizem, gerilim ve dram kategorilerini içerisinde barındırmaktadır.

İhtiyar Delikanlı(Oldboy), 2004 senesinde Cannes Film Festivalinde “Büyük Ödül”e layık görülmüştür.

2013 senesine gelindiğinde film ABD’de tekrardan çevirim versiyonuyla vizyona girmiştir.

Filmin final sahnesi Yeni Zelanda’da çekilmiştir, Oh Dae-su’nun canlı bir ahtapot yediği sahne tamamen gerçektir ve bu sahnede hiçbir efekt kullanılmamıştır.

İhtiyar Delikanlı(Oldboy), Empire dergisinin hazırlamış olduğu “Tüm Zamanların En İyi 500 Filmi” arasında 64. ve IMDB puanı en yüksek 250 film arasında 66. Sırada yer almaktadır. Dünya çapında 117 sinema eleştirmeninin hazırladığı “21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi” listesinde ise 30. Sırada yer almayı başarmıştır.Özet ve Detaylar

İhtiyar Delikanlı(Oldboy), senelerce hapis hayatına maruz kalan bir adamın özgürlüğüne kavuşmasının ardından intikam peşine düşmesini konu alıyor. Oh Dae-Soo ismindeki adam, günün birinde kaçırılarak 15 yıl boyunca eski bir hücrede tutuklu kalır. Kendisine neden tutuklandığı hakkında hiçbir açıklama yapılmaz. Bir gün özgürlüğüne kavuşur ve kendisine para, telefon ve kıyafet verilir.

Oh Dae-Soo başına gelen bu olayların nedenini bulup intikamını almak için kararlıdır. Bu esnada Oh Dae-Soo kendisini kaçıranların daha büyük planlar içerisinde olduğunu anlar. Ancak bu planın başlangıcı acı dolu bir yoldan geçer, gerçeği bulmak ise bu acı yolun kendisi olacaktır.


Değerlendirme

Film önerileri arasında gösterdiğimiz; İhtiyar Delikanlı(Oldboy), tek kelime ile harika bir film. İzlemeye doyulmuyor ve oldukça etkisinde bırakıyor. İntikam kategorisi üstüne yapılmış en iyi filmler arasında kesinlikle yer alıyor.

Senaryosu, görüntü yönetimindeki ustalık, inanılmaz kurgusu, muazzam oyunculukları ve tekrar tekrar dinlediğinizde sizi bıktırmayacak müzikleri ile bir filmde olması gereken her şeyi barındırıyor.

Filmin en başından beri “Neden?” sorusu sürekli aklınızda bir soru işareti olarak kalıyor ve beyninizi kemirmeyi bırakmıyor. Sürekli olayları anlamak için uğraşıyorsunuz. Senaryo ve kurgusu ile kafanızı sürekli karıştırıyor.

Film bittikten sonra The Last Waltz şarkısı çalarken çok etkilendiğimi hatırlıyorum. Her şeyi ile asla unutulmayacak, sinema tarihinin en iyi finallerinden birine sahip ve Uzakdoğu sineması için kilometre taşı niteliğinde olan bu filmi hala izlemediyseniz en kısa zamanda izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Kendinize iyi bakın. İyi seyirler.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..