Ana sayfa » İyi Kötü ve Çirkin
IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Western Yabancı

İyi Kötü ve Çirkin

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
İyi Kötü Çirkin - Film Önerileri

Film tavsiyeleri listemizin üst sıralarında yer almayı kesinlikle hak eden, western filmlerinin zirvesi olarak nitelendirilebilecek bir yapıt.Özet ve Detaylar

Filmde üç silah arkadaşının maceraları konu ediliyor. Kaderleri aynı yolda kesişmiş olan bu üç silahşor ortak bir hedefe doğru değişik nedenlerle yol almaktadırlar. Tuco(çirkin), bir kanun kaçağıdır ve üzerine ödül konulmuştur.

Blondie(iyi) isimli kovboy ile birlikte iş birliği yaparak kasabaları dolaşmaktadırlar. Blondie (iyi), Tuco (çirkin)’yu kanun adamlarına teslim ederek ödülünü alır ve ödülü aldıktan sonra Tuco (çirkin)’yu son anda dar ağacından kurtarır. İyi ve Çirkin her ne kadar riskli de olsa bu işi para getirisi için yapmaktadırlar. Ancak bir kasabada işler ters gidince aralarındaki ortaklığı bitirirler.

Lakabı Melekgöz olan, Sentenza(Kötü) ise Bill Carson isminde bir askerin izini sürmektedir. Bu asker büyük miktarda altını ele geçirmiştir.

Tuco (çirkin), Blondie (iyi)’yi çölde öldürmek üzere olduğu bir anda Bill Carson ile karşılaşmaları her şeyi değiştirir. Bill Carson altınları iç savaşın hareketli olduğu bir cephedeki mezarlığa saklamıştır. Ancak Tuco (çirkin) mezarlığın nerede olduğunu, Blondie (iyi) ise mezarın ismini öğrenebilmiştir. Mecburen iş birliğine tekrar dönmek zorunda kalan ikili altınların peşine düşer. Nihayetinde bu üç silahşorun yolları altınların bulunduğu yerde kesişir. Artık her şeyin başka türlü yaşanma zamanıdır.


Değerlendirme

Western film önerileri arasında gösterdiğim bu film oscara aday gösterilseydi, en iyi erkek oyuncu için 3 kahramana da oscar verilmeliydi düşünüyorum. Bu filmi izlemeden önce ön yargılarım vardı. Mesela film 1966’da vizyona girmiş ya da 171 dakikalık uzun süresi. Ancak tüm endişelerimi yersiz çıkararak bu listeye girmeye hak kazandı. Aksine tahmin ettiğimden daha başarılı bir film. Herkesin izlemesini kesinlikle öneriyorum.

Değerlendirme%94
Vizyon Tarihi: 1966
Süre: 3s 0dk
Yönetmen: Sergio Leone
Oyuncular: Clint Eastwood, Eli Wallach, Lee Van Cleef devamı..
Tür: Western
Ülke: İspanya, İtalya
IMDB: 8.9
FRAGMAN

 

 

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..