Ana sayfa » Lara Croft: Tomb Raider
Aksiyon Fantastik Macera Yabancı

Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider - Film Tavsiyeleri
Lara Croft: Tomb Raider - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 21 Eylül 2001 
Süre: 1s 40dk
Yönetmen: Simon West
Oyuncular: Angelina Jolie, Iain Glen, Daniel Craig devamı..
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik
Ülke: ABD, İngiltere, Japonya, Almanya
IMDB: 5.8

Tomb Raider video oyunundan beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmenliği Simon West tarafından yapılmıştır. Filmde ana karakter olan  Lara Croft’u  Angelina Jolie canlandırmıştır. Film 30 Haziran 2001 tarihinde vizyona girmiştir. 94 milyon dolarlık bütçesini neredeyse üçe katlayarak 275 milyon dolar bilet gişesi elde etmiştir. Eski tarihine rağmen 5.8 gibi bir IMDB puanına sahip olması filmin başarısız olduğunu kesinlikle göstermiyor. Fantastik film önerileri arasında köklü geçmişe sahip olan yapımlardan diyebiliriz.Özet ve Detaylar

Lara Croft (Angelina Jolie), aristokrat bir İngiliz ailesinin seçkin okullarda eğitim görmüş kızıdır. Ama rahat bir hayat yerine macerayı seçmiş.  Babasının ortadan kaybolmasından yedi yıl sonra, 21 yaşındaki Lara küresel ticaret imparatorluğunun başına geçmeyi reddetmiş ve üniversite dersleri alırken bir yandan da Londra‘da bir bisiklet kuryesi olarak çalışmaktadır. Sayısız lisanı ana dili gibi konuşabilen genç ve güzel kadın dövüş sanatlarında da kendini geliştirmiştir.

Ortaya çıkan yeni bir antik eser sonucu babasının kayboluşunu araştırmaya başlar ve son gittiği yeri ziyaret eder: Japonya kıyılarında bir yerde bulunan gizemli bir adadaki bir mezar, birdenbire Lara kendini yalnızca keskin zekası, dirayeti ve inatçı ruhuyla silahlanmış bir halde, dezavantajlı bir durumda olduğu bir maceranın içinde bulur. Lara, bilinmeyene doğru yolculuk ederken, kendi sınırlarının ötesine geçmeyi de öğrenmelidir…


Değerlendirme

Aynı adlı video oyunundan beyazperdeye uyarlanan bir film olduğundan dolayı mutlaka hazır kitlesi olan yapımlardan bir tanesi. Hazine avcılığı tarzı macera filmleri hoşunuza gidiyorsa izlemenizi tavsiye ederim.

Filmde Angelina Jolie gibi bir faktör bulunduğundan dolayı zaten sinema severleri salona getirecek bir yapım. Çekildiği tarih göz önüne alınınca efektler açısından bizlere maksimumu vermese de sürükleyiciliği sağlayacak yeterlilikte diyebiliriz.

Zaman zaman senaryodan kaynaklanan bir durağanlık olsa da aksiyon severler tarafından oldukça beğenilen yapım kendi döneminde oldukça popülerdi. Hatta o dönemde Angelina Jolie ile hem film hem de oyundaki karakterimiz olan Lara Croft’u  birbirine o kadar bağdaştıranlar oluyordu ki aynı kişi olduklarını düşünenler bile vardı.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..