Ana sayfa » Pardon
Dram IMDB 8 Üzeri Komedi Şiddetle Tavsiye Yerli

Pardon

Pardon - Film Tavsiyeleri
Pardon - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 4 Mart 2005
Süre: 1s 34dk
Yönetmen: Mert Baykal
Oyuncular: Rasim Öztekin, Bülent Kayabaş, Erol Günaydın devamı..
Tür: Komedi, Dram
Ülke: Türkiye
IMDB: 8.2

Film tavsiyeleri olarak işleyeceğimiz sıradaki yerli filmimiz; hayli eğlenceli ve bir o kadar da trajikomik hikayesiyle: Pardon

Filmin senaryosu, Ferhan Şensoy’un gerçek bir olaydan alınarak 1998 yılında tiyatro sahnesi için yazdığı Çok Tuhaf Soruşturma isimli oyunun yeniden kaleme alınarak beyaz perdeye aktarılmış halidir.

Konu bakımından zengin bir film olan Pardon, olayların işlenişi ile günlük yaşantıda herkesin başına gelebilecek türden trajikomik bir film. Ayrıca üstüne üstlük Ferhan Şensoy gibi farklı sunuma sahip olan bir tiyatrocunun da oluşu, filmi tek başına bile izlenebilir bir yapıma dönüştürüyor.

Türkiye’deki kurumlarda meydana gelen, gülsem mi ağlasam mı durumuna düşüren olayları güzel bir şekilde işleyip başarılı bir şekilde beyaz perdeye aktarıyor. Genel olarak hiç sıkılmadan filmin sonuna geliyorsunuz ve sonu da gayet güzel bitirilmiş. Defalarca izlendiğinde bile aynı tadı bırakacak başarılı bir yapım olmuş.Özet ve Detaylar

Tiyatrocu, yazar, üstat ve sinemacı Ferhan Şensoy’un, gerçekte yaşanmış bir olaydan esinlenerek beyaz perdeye aktardığı bu ilgi çekici film, üç samimi arkadaşın bahtsız yaşamlarının hikayesini konu ediyor.

Sıradan birer vatandaş olan üç arkadaşın yaşamı, içlerinden birinin yaptığı bir hata yüzünden tamamen değişir. Her zaman olduğu gibi geçip giden günler artık eskisi gibi olmaz. Zamanından çok daha sonra askerliğini yapan İbrahim nerede bir resmi kıyafetli memur görse oradan kaçar olmuştur. Yalnızca masum bir korku olarak görünen bu çekincesi yüzünden arkadaşları ve kendisinin başına gelmeyen iş kalmaz. Arkadaşlarıyla birlikte kendisini mahkeme salonlarından cezaevine kadar uzanan bir yolculuk bulur. Ne olup bittiğini anlamadan cezaevine giren üç arkadaşın aklı fikri hep dışarıdadır. Ancak geride kalanlar yavaş yavaş kendi yollarını çizmektedirler.


Değerlendirme

Film önerileri arasında gösterdiğimiz Pardon, bence Türkiye gerçeklerini çok güzel bir şekilde yansıtıyor. Bunu da Türk halkının anlayacağı bir şekilde, onlara tepeden bakmadan halk ağzıyla anlatıyor. Böyle olması filmin seyirciyi etkisi altında bırakma dozunu da arttırıyor.

Ferhan Şensoy benim için bir fanatizm boyutunda bir tiyatrocu değil elbette ancak kendisini elbette beğenirim. Espri tarzı ve oyunculuğu bir duayen kıvamında. Bugüne kadar çektiği dizileri, oynadığı oyunları hatta reklam filmlerini dahi takip etmeye çalışırdım ancak ustanın yaptığı Pardon filmi apayrı bir şey.

Filmi hayli gülerek izledim dersem abartmış olmam sanırım. Gerçekten çok komik ve eğlendirici bir film. Kara mizahı bu kadar iyi şekilde veren film sayısı oldukça azdır.

Bu arada filmin genç yönetmenini de tebrik etmek gerek. Yaşına rağmen bunca usta aktörü iyi bir şekilde idare etmek de büyük başarı. Sonuç olarak eğer Pardon filmini izlemediyseniz mutlaka izleyin; çok eğleneceksiniz.

Değerli yorumlarınızı eksik etmeyin. İyi seyirler.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..