Ana sayfa » Piyanist
Dram IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Tarih Yabancı

Piyanist

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
Piyanist - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 28 Şubat 2003
Süre: 2s 28dk
Yönetmen: Roman Polanski
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox devamı..
Tür: Dram, Tarih
Ülke: Fransa, İngiltere, Almanya, Polonya
IMDB: 8.5

Film önerileri serimize efsane bir yapım ile devam ediyoruz: Piyanist.

Gerçekliğin bir an bile ödün vermediği film, ilerledikçe daha da belirginleşen tarihsel gerçeklerin de yardımı ile güçlenmekte. Sayıları binlerce olan ceset dağlarını, gaz odalarını, insan fırınlarının tüten bacalarını, toplama kaplarını göstermeden; Varşova şehrinde ve daha sonra sayıları 400.000’i bulan Yahudilerin yerleştirildiği kentin duvarlarla birbirinden ayrılan gettolarında ele alınan öyküsü ile Yahudi soykırımını farklı bir noktadan ele alması Piyanist’i kendine özgü bir film yapıyor.

Kullanılan simgesel sinematografi ile aklımızın bir köşesinde yer alan bu soykırımın nasıl planlanıp, uygulandığı hatırlatılırken, insan denilen canlının nasıl av ve avcı olarak ikiye ayrıldığını, bu ikilem içerisinde av konumunda olanın hayatta kalma isteğinin nasıl güçlü bir içgüdü olarak ortaya çıktığını gösteriyor.Özet ve Detaylar

Piyanist, İkinci Dünya Savaşı esnasında yaşanmış gerçek bir dramı konu alıyor. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın hatıralarını anlattığı aynı isimli kitaptan beyaz perdeye uyarlanan film, Nazi işgali altında olan Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına girmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerinde hayatta kalma mücadelesine odaklanıyor.

Varoşlarda tam manasıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla beraber; kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir. Gün gelip oradan kaçma fırsatı bulduğunda ise başkentin yıkık dökük binalarına sığınacak, beklemediği bir anda gelen yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

Film, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar alan Adrien Brody’nin de filmografisinin en güçlü işlerinden biri.


Değerlendirme

Her şeyi ile klasik ikinci dünya savaşı filmlerinden çok farklı bir film. Savaş, bir aksiyon meledrom malzemesi olarak kullanılmamış ve direk olarak kamplara odaklanıp seyirciye duygu sömürüsü de yapmıyor.

İkinci dünya savaşının sadece askerlerle ilgilenen emsal filmlerinden ziyade, oldukça farklı olarak savaşın sivil halka olan etkisiyle ilgilenilmiş ve bunu öyle güzel başarıyla vermişler ki film izleyicisini içine çekiyor.

Dram türündeki bu filmde özellikle oyuncu yönetimi, mekan kullanımı ve savaşa nefret kusan şiddetli sahneleri akıldan silinecek gibi değil. İzleyicinin üzerine o dönemi kabus gibi sunmayı başarıyor. Roman Polanski ve senarist Ronald Hawoord’ın insanüstü bir çaba sergilediği bu filmi izlememeniz için hiçbir neden yok.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..