Ana sayfa » Schindler’in Listesi(Schindler’s List)
Dram IMDB 8 Üzeri Savaş Şiddetle Tavsiye Tarih Yabancı

Schindler’in Listesi(Schindler’s List)

Film Tavsiyeleri - Schindler'in Listesi(Schindler's List)
Schindler'in Listesi(Schindler's List) - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 1993
Süre: 3s 15dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes devamı..
Tür: Tarihi, Savaş
Ülke: ABD
IMDB: 8.9

Schindler’in Listesi(Schindler’s List), Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu, 1993 yapımı bir Amerikan filmidir ve ülkemizde 4 Mart 1994 tarihinde gösterime girmiştir.

Önerdiğimiz bu film Nazilerin Yahudilere karşı uyguladığı soykırım zamanlarında, yüzlerce Polonya Yahudisinin kurtarılmasında önemli rol oynayan Oskar Schindler’i ve bu kurtarma hikayesini konu alıyor.

22 milyon dolar bütçe ile çekimlerine başlanan film, toplamda 321 milyon dolar gişe hasılatı yapmayı başarmıştır.

Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler” başlıklı listelerde her zaman yerini almayı başaran film; Küre, Grammy, Akademi, Altın ve BAFTA ödüllerini de kazanmıştır. Amerikan Film Enstitüsü’nün düzenlenmiş olan son listesinde ise 9. Sırada yer almaktadır.

Schindler’in Listesi(Schindler’s List), 2004 senesinde ABD Ulusal Film Arşivinde tutulmak üzere: “tarihi, estetik ve kültürel olarak değerli filmler” arasında yer almıştır.

1994 senesinde 12 dalda Oscar adayı gösterilen film; En İyi Film, Yönetim, Kurgu, Sanat Yönetimi, Görüntü, Özgün Müzik ve Senaryo Uyarlaması dallarında 7 ödül almayı başarmıştır.Özet ve Detaylar

Schindler’in Listesi(Schindler’s List)’de; Oskar Schindler, 2. Dünya savaşı sıralarında Polonya ülkesinde askeriye için metal kaplar üreten bir fabrika kurar. Fabrikayı kurmak için Yahudilerin sermayesinden faydalanan Schindler, 1100 yahudiyi de yanında çalıştırır. Zamanla Yahudilerin naziler tarafından gördükleri baskıyı içine sindiremez ve hayli uzun bir liste yaparak onları kurtarır.

Gerçek bir yaşantıdan sinema perdesine uyarlanan Schindler’in Listesi, herkesçe bilinen yönetmen Steven Spielberg en önemli yapımları arasındadır.


Değerlendirme

Bu filmi tek bir cümle ile anlatacak olursak:”İşte bir Steven Spielberg klasiği daha.” dememiz yerinde olur. Usta yönetmenin imzası olan filmler için beklenti her zaman üst seviyelerde oluyor ve seyirci bazen hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Ancak bu film bence kesinlikle beklentileri karşılayabiliyor ve seyirciyi doyuruyor.  

Filmde yaşanan acı dolu anlar oldukça güzel aktarılmış ve izleyiciye zamanın psikolojisini iyi bir şekilde hissettirmeyi başarıyor. Usta yönetmen Spielberg gerçekten unutulmayacak bir iş çıkarmış.

Filmdeki müzik, oluşturulan çevre ve ambiyans, kılık kıyafetler her biri mükemmel şekilde ayarlanmış. Savaşın içindeki bir insanın hayatı ancak bu kadar güzel anlatılabilir.

Nazilerin Yahudileri katlettiği sıralarda, Yahudileri çok düşük maliyete çalıştırarak, onların içinde bulundukları vaziyeti kullanıp, fabrikasını işleten bir adam nasıl olur da Yahudilerin en sevdiği insanlardan biri olarak tarihte anılır? Almanlar bütün Yahudileri tek tek katleder ancak bir grup hariç: Schindler’in Listesi’ndekiler.

Uzun soluklu bu mükemmel yapımı, süresinin fazla oluşuyla veya başka bir sebeple ertelemeden bir yolunu bulup mutlaka izleyin. İyi seyirler dilerim. Kendinize iyi bakın.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..