Ana sayfa » Sıkı Dostlar(Goodfalles)
Dram IMDB 8 Üzeri Polisiye Şiddetle Tavsiye Suç Yabancı

Sıkı Dostlar(Goodfalles)

Film Tavsiyeleri - Sıkı Dostlar(Goodfellas)
Sıkı Dostlar(Goodfellas) - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 1990
Süre: 2s 25dk
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Ray Liotta, Robert De Niro, Joe Pesci devamı..
Tür: Suç, Dram
Ülke: ABD
IMDB: 8.7

Sıkı Dostlar(Goodfellas), film önerileri serimizde şiddetle tavsiye ettiğimiz; yönetmenliğini Martin Scorsese’nin yaptığı, Nicholas Pileggi’nin Wiseguy isimli kitabından uyarlanan, Henry Hill Adında bir gansterin yaşanmış hikayesini anlatan 1990 yapımı bir filmdir.

Sıkı Dostlar(Goodfellas) Oscar ödüllerinde 6 dalda aday gösterilmiş, en iyi yardımcı aktör dalında Oscar ödülü almayı başarmıştır. Ayriyetten BAFTA Ödülleri’nde iyi film ödülünü almıştır.

Film, Empire Dergisi’nin yayınladığı en iyi 500 film arasında 6. sırada, Amerikan Film Enstitüsü’nün 2007 yılında güncellediği en iyi 100 film arasında 92. sırada ve IMDB en iyi 250 film arasında 17. sırada yerini almayı başarmıştır.

Sıkı Dostlar(Goodfellas), 2000 senesinde ABD Ulusal Film Arşivinde tutulmak üzere: “tarihi, estetik ve kültürel olarak değerli filmler” arasında yer almıştır.Özet ve Detaylar

Sıkı Dostlar’da Henry Hill isimli ganster, Jimmy Conway ve Tommy De Vito isimli arkadaşlarıyla beraber bir soyguna girişir. Gözleri yukarılarda olan iki arkadaşı soyguna katılan diğer kişileri öldürerek mafya içerisinde kıdem almaya başlar. Bu durum Henry Hill’i rahatsız etmiştir ve bir şeyler yapması gerektiğini düşünerek harekete geçecektir.


Değerlendirme

Sıkı Dostlar, Martin Scorsese, De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci’nin müthiş filmlerinden biri. Filmde, mafya üzerine kurulu yaşantıların nasıl yoldan çıkacağının ve mafyanın esas raconunun hiç kimseyi tanımadan yeri geldiğinde her kim olursa olsun yok edebilecek bir şekilde işleyişini devam ettirdiği gösteriliyor.

Kurgu Martin Scorsese tarafından yapılınca film hayli kabul edilebilir hale geliyor. Bu filmi diğer mafya filmlerinden ayırabilecek bir özelliği de emsallerine nispeten daha gerçekçi olması.

İzleyebileceğiniz en iyi mafya filmlerinden biri olan Sıkı Dostlar’da para kazanmanın kolaylığı, diğer yandan ise sonuçlarının nelere mâl olabileceğini anlatılıyor.

Filmdeki oyunculukların mükemmelliğinden söz etmeye gerek bile yok, herkes tarafından izlenmeyi kesinlikle hak ediyor. İyi seyirler. Kendinize iyi bakın.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..