Ana sayfa » Sıkıysa Yakala
Dram IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Suç Yabancı

Sıkıysa Yakala

Sıkıysa Yakala - Film Tavsiyeleri
Sıkıysa Yakala - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 31 Ocak 2003
Süre: 2s 21dk
Yönetmen: Steven Spielberg
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Tom Hanks, Christopher Walken devamı..
Tür: DramSuç
Ülke: ABD
IMDB: 8.1

Film önerileri serimizde sıradaki yapım: Sıkıysa Yakala.

Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı, Leonardo DiCaprio ve Tom Hanks’in oyunculuklarını konuşturduğu bir filmi izlemek için çok araştırma yapmaya gerek yoktur sanırım. Bu isimler filmi izlemeniz için büyük bir neden. Ancak filmin aşırı iyi bir konusu var ve sadece filmdeki bu isimler için değil konusu da ayrıca izlemek için büyük bir neden.

Başından itibaren insanı içerisine alan ve bırakmaya hiç niyeti olmayan bu eşsiz filmi beğenerek ve hayranlıkla izleyeceğinizden hiç şüphem yok. Konusu mu çok ilginç ya da yönetmen/oyuncu başarısı mı çok etkileyici de film bu kadar güzel hale geliyor kestiremiyorum ama sanırım her biri demek en doğrusu olacak.Özet ve Detaylar

Sıkıysa Yakala: FBI’ın en çok arananlar listesinde yer alan ve en genç dolandırıcı olarak kayıtlara geçen bir suçlunun öyküsünü konu alıyor. Frank Abagnale Jr. Daha 18 yaşına gelmemişken; doktorluk, avukatlık ve büyük bir havayolu şirketinde pilot yardımcılığı yapmıştır. Abagnale bir kılık değiştirme ustası ve aynı zamanda son derece zeki bir dolandırıcıdır. 16 yaşındayken başlamış olduğu çek sahtekârlığını 26 ayrı ülkede devam ettirerek milyon dolarlar bazında dolandırıcılık yapmıştır ve Amerika tarihinin en başarılı banka soygununu gerçekleştirmiştir.


Değerlendirme

Sıkıysa Yakala; bence Leonardo DiCaprio’nun en iyi filmi. Diğer filmleri hiçbir zaman bu filmin üzerine çıkmayı başaramadı. Kurgu, senaryo ve performans üzerinden değerlendirilse bile bu filmden daha iyisi Leonardo DiCaprio için yok diyebilirim. Ayrıca Tom Hanks gibi mükemmel bir oyuncu ile aynı filmde oynamanın da bunda çok büyük bir payı var. Bir filmde eğer Tom Hanks varsa o filmin kötü olabilme ihtimali yok denecek kadar azdır. Aynı zamanda Tom Hanks için de dönemin yükselen yıldızlarından Leonardo DiCaprio ile bir rolü paylaşması da filme ayrı bir hava katıyor.

Filmin gerçek hayattan esinlenerek beyaz perdeye aktarılması da ayrıca izleyiciyi soluksuz olarak ekran başında tutmaya yeten bir faktör olduğunu düşünüyorum. İzleyici çoğu zaman bir filmde reel faktörler arar ve bu yapım da tam olarak bunu karşılayabilecek donanımda. Sinemaseverler gerçek hayattan alınan hikayelerin beyaz perdeye aktarılmasını her zaman başarılı bulur ve bu gibi filmler hep başarıyı yakalamışlardır.

Leonardo DiCaprio dönemin büyük dolandırıcılarından olan bir karakteri canlandırıyor ve rolünün hakkını fazlasıyla veriyor. Film boyunca Tom Hanks ise bu dolandırıcıyı bulmaya çalışan bir dedektif rolünde. Yönetmen koltuğundaki Spielberg de eminim ki bu ikiliye enerji katmıştır. Spielberg her zaman olduğu gibi iyi yönetmen tanımlaması içerisinde neden yer aldığını bize bu film ile bir kez daha kanıtlamıştır.

Kısacası bana göre bu üçlünün isminin olduğu bir filmi izlememek büyük bir hata olur. Sıkıysa Yakala filmi bir sinemaseverin arşivinde mutlaka bulunması gereken bir yapım. Eğer bu filmi şimdiye değin izlemediyseniz hiç durmayın, açın ve izleyin. İzlediğinizde bana hak vereceksiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyin. İyi seyirler.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..