Ana sayfa » Thelma
Bilim Kurgu Dram Gerilim Korku Yabancı Yeni

Thelma

Thelma - Film Tavsiyeleri
Thelma - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 30 Mart 2018
Süre: 1s 56dk
Yönetmen: Joachim Trier
Oyuncular: Eili Harboe, Kaya Wilkins, Henrik Rafaelsen devamı..
Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gerilim
Ülke: Norveç, Fransa, Danimarka, İsveç
IMDB: 7.1

Norveç yapımı olan Thelma filmiyle önerilerimize devam ediyoruz. Dram ve gerilim filmleri kategorisinde yer alan bu yapım 15 Eylül 2017 tarihinde gişelere giriş yaptı. Vizyona girdiği andan itibaren pek çok ödül alan veya ödüllere aday gösterilen bu film IMDB üzerinde 7.1 gibi yüksek sayılabilecek bir değerlendirmeye sahip.Özet ve Detaylar

Thelma, aslında sinemasını iyiden iyiye tanıdığımız bir Kuzeyli ismin Sessiz Çığlık, Oslo, 31 Ağustos ve Tekrar filmlerinin yönetmeni olan Joachim Trier imzasını taşıyor. 

Thelma, üniversitede okumak için başkent Oslo’ya gelen, yalnız bir gençtir. Ailesi şehre oldukça uzak ve kapalı bir ortamda yaşayan Thelma, Oslo’daki yeni sosyal ortamına uyum sağlamak isterken ailesinden aldığı muhafazakar yaşayış kalıpları karşısında bocalar, irili-ufaklı her yeni deneyimi onda suçluluk duygusunu kamçılar. Zira küçük yaşından itibaren yüreği sevgiden ziyade ‘Tanrı korkusu’ ile doldurulmuştur…

Ancak Anja (Kaya Wilkins) ile başladığı arkadaşlık, yetişme tarzının hiç öğütlemeyeceği bir biçimde kısa zamanda çok daha yakın bir arkadaşlığa dönüşür. Bir yandan Thelma, epilepsi nöbetlerine benzeyen nöbetler geçirmeye başlamıştır. Thelma’nın geçmişinde sakladığı sırlar, yeniden gün yüzüne çıkmak üzeredir.


Değerlendirme

Kendi ülkesinin Oscar adayı olan Thelma oldukça başarılı bir yapım. Amanda Awards da 9 dalda ödüle aday gösterilen bizim de film önerileri arasına koyduğumuz bu film dram ve gerilim türlerinin harmanlanmasından zevk alan kişiler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Gerilim film önerileri başlığı altında incelediğimiz film kendi kulvarında ki Carrie veya Emily Rose gibi filmlerin gölgesi altında kalıyor olsa dahi izlemeye değer bir yapım olduğunu sinema severlere gösterdi. Özellikle din sisteminin ataerkil yönlerini eleştiren film uzun metrajlı dış mekan çekimleriyle dikkat çekiyor. Bu sebeple psikolojik ve felsefik yönü ağır basıyor. Haliyle anlaşılması biraz zor ve karmaşık bir yapım.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..