Ana sayfa » Ucuz Roman(Pulp Fiction)
Gerilim IMDB 8 Üzeri Polisiye Şiddetle Tavsiye Suç Yabancı

Ucuz Roman(Pulp Fiction)

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
Ucuz Roman - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 1994
Süre: 2s 29dk
Yönetmen: Quentin Tarantino
Oyuncular: John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman devamı..
Tür: Polisiye, Gerilim, Suç
Ülke: ABD
IMDB: 8.9

Film önerileri ve film tavsiyeleri arasında göstereceğim bu film özgün senaryosuyla ön plana çıkıyor. Zamanın yıpratamadığı ve asla yıpratamayacağı kült bir film. Filmdeki ince ve keskin geçişler, dünyanın aslında ne kadar küçük olduğunu izleyiciye gerçekten hissettiriyor. İster kader deyin ister başka bir şey, herkes olması gerektiği yerde ve olması gerektiği şekilde birleşiyor.

Oyunculuklar müthiş John Travolta, Bruce Willis, Harvey Keitel, Samuel L. Jackson, Uma Thurman ve diğerleri gerçekten sinema sanatının bütün üstatları bu filmde var. Yönetmen Quentin Tarantino‘nun filmde imzası olması ise cabası. Bu film; sinemanın bir sanat olduğunu gerçek anlamda kanıtlayan eşsiz filmler arasında.Özet ve Detaylar

Ucuz Roman(Pulp Fiction), hayatlarına biraz renk katmak isteyen Honey Bunny ve Pumpkin adında genç ve birbirlerine aşık bir çift küçük soyguncunun hikayesini anlatıyor. Diğer tarafta Vincent Vega ve Jules adında iki gangster, günlük işlerinden biri olan; patronlarına para ödemeyi geciktirmiş birkaç sahtekar genci vurmaya giderler.

Vincent ayrıca patronun genç ve güzel karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlidir. Vincent’in ortağı bir gün suç yaşantısına son vermeye karar verir.

Cesur bir boksör ise, kendisine para karşılığı hile yapması teklifini geri çevirerek şehri terk eder. Kader bu birbirinden farklı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirip yollarını kesiştirecektir.

Ucuz Roman, o yıl tam 7 dalda Oscar’a aday gösterilmiş ve En İyi Orijinal Senaryo Oscarı’nı almıştır. Ayrıca 1994 Cannes Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan Altın Palmiye Ödülü’nün de sahibidir.


Değerlendirme

Önerilen filmler başlığı altında kanaatimce herkesin izlemesi gereken bir film olan Ucuz Roman(Pulp Fiction), bir çok kişi tarafından; isminin çok duyulduğundan veya beklentileri ile filmin türünün farklı oluşundan ön yargı ile yaklaşılıyor. Ancak asıl mesaj zaten filmin ismi ile çok açık bir şekilde belirtiliyor: Ucuz Roman. Yani bu film basit bir mafya ve birkaç adamının basit bir hikayesini anlatıyor.

Bu filmi “sonunda ne olacak acaba?” diye izlememelisiniz. Filmde insana asıl zevk veren sonunda ne olduğu değil, oyuncuların sergiledikleri muhteşem oyunculuklar ve aralarında geçen diyalogların doğal ve komik oluşudur.

IMDB en iyi filmler arasında bu filmin olup olmaması adına herkes aynı kanıda olmayabilir ancak filmi dikkatlice izleyince ne kadar iyi olduğunu anlayacaksınızdır. İlk 20 dakikada filmin atmosferine ve filmdeki karakterlere alışmak bir hayli zor olabilir hatta ilk 45 dakikanın baya bir durağan olduğunu düşünebilirsiniz bile ama 50. Dakikadan sonra filme fazlasıyla hareket geliyor ve sizi adeta filmin içine alıyor gibi.

Film başyapıt olmasa da Quentin Tarantino’nun ne kadar iyi bir senarist ve yönetmen olduğunu kanıtlıyor.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..