Ana sayfa » V For Vendetta
Aksiyon Dram IMDB 8 Üzeri Şiddetle Tavsiye Yabancı

V For Vendetta

Tavsiye Edilen Filmler - Film Öner
V For Vendetta - Film Önerileri
Vizyon Tarihi: 31 Mart 2006 
Süre: 2s 10dk
Yönetmen: James McTeigue
Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea devamı..
Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon
Ülke: ABD, Almanya, İngiltere
IMDB: 8.2

Film önerileri serimize V For Vendetta ile devam ediyoruz. Her filmin içinde filmi anlatan bazı cümleler vardır ve izleyici o filmi hangi duygu ile kabullenmiş ve izlemişse film kendisini izleyicisine o cümle ile özetler. Bana göre filmin içinde geçen ve filmi anlatan en güzel cümlelerden biri: “Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir ülkü var Bay Creddy ve ülküler kurşun geçirmez.

Konusu ile insanların artık değerlerini yitirdiklerini yadırgamaması ve değer olarak nesnelere tutunmuş olmalarını eleştiren bir karakterin hikayesi anlatılıyor. Bu kadar iyi ve farklı olarak anlatılması da sinema alemine muhteşem bir eser bırakıyor. Filmi dikkatle izleyip hayatınızla bağdaştırdığınızda size bir şeyler anlatıyor.

Oyunculuk anlamındaysa, genel olarak bir maske arkasında oyunculuk sergilemenin diğer oyunculuklara nazaran daha kolay olacağı düşünülür. Ancak bana kalırsa bir maske arkasından insanlara kendisini sevdirip kabul ettirmeyi başarmak, kusursuz bir oyunculuk sergilendiğini işaret etmektedir. Ayrıca başbakan rolündeki Johm Hurt’ın da rolünü mükemmel şekilde oynadığını da söylemek gerek.

Bizlerin de günümüzde kaybettiğimiz değerlerin yok oluşunu yadırgamadığımızın farkına varıp, bundan ders çıkarabileceğimiz kesinlikle izlenilmesi gereken bir yapıt.Özet ve Detaylar

V For Vendetta filmi, 2020 yılında İngiltere’de geçiyor. Ülkede baskı ile yönetilen bir toplum düzeni vardır. Çeşitli yasaklar ve engellemelerle yönetilen halk, şiddet yanlısı bir duruma gelmiştir. Bu karmaşanın ortasında görülen V, belaya bulaşan masum bir kadın olan Evey’i kurtarır. Bu kurtarış da ulusun kurtuluşunu temsil eder çünkü onun hareketi aslında toplumun uyanışını sağlayan ve başkaldırıyı başlatan nedendir. Tam da bu nedenle insanlık namına bir ayaklanma zamanıdır.


Değerlendirme

V For Vendetta filmini ilk izlediğim zaman kimyamın değiştiğini hissettim. Adeta umut, özgüven, cesaret, sabır enjekte ediyor. O an neler hissettiğimi tam anlamıyla hatırlamıyorum ancak bana vermiş olduğu coşkuyu çok iyi hatırlıyorum.

Filmi tam manasıyla izleyip, anlayıp beğenmeyene denk gelmedim. Hikayesi güzel, filme uyarlanması da güzel. Ama bu tarz filmler nedense birçok sebepten bunalan toplumların pasif direnişle gazlarının alınması için hazırlanıyor gibi. İzliyorsun, kendini kahramanların yerine koyuyorsun, direniş gösteren ve kurtuluşa eren senmişsin gibi bir etki bırakıyor. Bu tarz filmlerde bu olay bilinçli yapılıyor olabilir. Kaldı ki V maskesi denilen bir şey de günümüzde mevcut. Bu maskeyi halk hareketlerinde ve benzer direniş zamanlarında görmek mümkün oluyor.

Bu taraftan bakıldığı zaman, fazlaca bunalmış toplumları gaza getirmek gibi bir etkisi de olabilir. Filmin konusuna bakıldığında, dünyayla, siyasetle, ekonomiyle biraz da olsa ilgiliysek, gerçek hayatla alakalı birçok şey bulabiliriz. Büyük bir bilmeceyi çözmüş gibi de hissedebiliriz. 

Defalarca izleyip de her defasında bana haz veren. Herkesin izlemesi geren müthiş bir yapım. Benim klasiklerim arasında şiddetle tavsiye ediyorum.

Fragman

Yorum Ekle

Yorum yapmak için tıklayınız..